Dekamix | Dolophos 15
16278
page,page-id-16278,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.2.1,vc_responsive

Dolophos 15

dolophos_15

Dolophos 15®

DOLOPHOS 15 ® granulowany nawóz fosforowy z magnezem i wapniem, niezbędnym do nawożenia roślin. Nawóz fosforowy o działaniu zasadowym zawierający ok. 2,7 kg CaO na 1 kg P2O5.  Fosfor, wapń i magnez w odpowiednim stosunku dla roślin.

15% P2O5 fosforu rozpuszczalnego w kwasach mineralnych, 9% P2O5 fosforu rozpuszczalnego w  2 % kwasie mrówkowym
65% CaCO3 – węglan wapnia
15% MgCO3 – węglan magnezu
46% CaO – minimalna zawartość składnika CaO

DOLOPHOS 15 ® jest stosowany głównie do nawożenia gleby kwaśnej, ale można go również stosować na glebach lekko kwaśnych i obojętnych. Składniki fosforu, wapnia i magnezu reagują wolniej, co jest szczególnie przydatne dla lżejszych i średnich gleb. Najlepszy czas na stosowanie Dolophosu 15 – po zbiorach przed orką jesienną, w czasie przygotowania gleby do siewu, lub wiosną podczas zabiegów przedsiewnych. Nawóz może być wykorzystywany przede wszystkim do nawożenia fosforowego dla wszystkich roślin uprawnych.

Zalecana roczna dawka Dolophosu DOLOPHOS 15 ®:

rzepak ozimy – 500 kg/ha
burak cukrowy – 600 kg/ha
zboża – 400 kg/ha
ziemniaki – 400 kg/ha
jęczmień – 300 kg/ha
kukurydza – 400 kg/ha

Nawozy fosforowe wywierają silny wpływ na jakość plonu, natomiast w mniejszym stopniu zwiększają jego ilość. Ponadto wpływają na efektywność nawożenia azotem. Przy niedoborze fosforu rośliny są sztywne, bardziej kruche, a więc podatne na złamanie.

Fosfor w roślinie występuje głównie w połączeniach ze związkami organicznymi. Najwięcej fosforu zawierają nasiona. Nawożenie fosforem w powiązaniu z potasem zwiększa mrozoodporność i zmniejsza wylęganie. Ponadto fosfor korzystnie wpływa na ukorzenianie się roślin i krzewienie zbóż.

dolokorn_mini